Negrenii (Cotul Negru) - Parohia „Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul”

Istorie Martie 29, 2014

Satul Negreni, comuna Ştiubieni, situat la patru km nord-vest de reşedinţa comunei, patru km sud-vest de satul Drăguşeni, pe marginea nord-estică a Iazului Negreni, amenajat pe cursul Pârâului Başeu.

Satul Negreni s-a înfiinţat în jurul anului 1880 cu lucrătorii veniţi pe moşia ce o stăpânea Gh. Negru, din Mileanca, pe panta nordică a Văii Ibăneasa, în dreapta Başeului, cu numele Cotul Negru, cu care este menţionat în perioada 1887 – 1901. Cu numele Negreni satul este menţionat din 1904. Pe locul actual satul s-a stabilit dupa anul 1922, căci terenul trecut în stăpânirea ţăranilor era aici.

La  împroprietărirea din 1919 – 1922 au primit aici pământ în afara sătenilor localnici şi locuitori din alte localităţi ale fostului judeţ Dorohoi, care s-au stabilit aici:

Ø      din satul Corjăuţi, comuna Pomârla: Cojocărescu Gh;

Ø      din Dersca: Constantin Simincu, Vasile Badragan;

Ø      din Havârna: Gh. Andrişanu, Ioan Suhotei;

Ø     din Pomârla: Spiridon Apalanci, Ioan Boghiţoi, Costache Maftei, Costache Olariu, Ioan Striblea;

Ø      din Târnauca: Gh. Ailenei, Toader Ailenei;

Ø      din Zvorâştea: Alex. Agrigoroaie, Ilie Agrigoroaie.

Satul şi-a luat numele de la cel al stăpânului moşiei, unde s-au organizat primele gospodării, Gh. Negru.

La nord-vest de locul unde se află satul Negreni, din 1922, a fost înainte de anul 1865 satul Chişcăreni, strămutat de stăpânul moşiei Ştiubieni pe locul actual, la est de satul Ştiubieni şi la vest de satul Petricani.

Biserica din satul Negreni a început să-şi desfăşoare activitatea din anul 1933 într-o sală a şcolii, unde a fost amenajat un paraclis. În anul 1960 s-a construit localul propriu al bisericii, cu pereţii din chirpici de lut, cu duşumea de scândură, prin contribuţia credincioşilor, care au cumpărat şi cele două clopote. Până în anul 1997 biserica din satul Negreni era filială a parohiei Ştiubieni. Din anul 1998 a fost numit paroh preotul Butnariuc Dumitru, iar din ianuarie 2001 preotul Ulman Mihai, iar din 28.iunie.2009 până în prezent preot paroh este Muraru Dan.